Governor Rendell Announces Recent Confirmations, Appointments

Oct 15, 2010, 09:16 ET from Pennsylvania Office of the Governor

HARRISBURG, Pa., Oct. 15 /PRNewswire-USNewswire/ -- Governor Edward G. Rendell today announced the confirmation of the following nominees by the Pennsylvania Senate, as well as several appointments he has made that do not require Senate approval:

Confirmations by the Senate

Judge, Court of Common Pleas, Bucks County

James M. McMaster, Bensalem

Judge, Court of Common Pleas, Washington County

Phillippe A. Melograne, McMurray

Magisterial District Judge, Columbia County, Magisterial District 26-3-02

Richard W. Knecht, Berwick

Magisterial District Judge, Lancaster County, Magisterial District 02-3-03

William E. Benner Jr., Lancaster

Magisterial District Judge, Bucks County, Magisterial District 07-1-06

John I. Waltman, Trevose

Magisterial District Judge, Lehigh County, Magisterial District 31-1-04

David M. Howells Jr., Allentown

Clerk of Courts, Dauphin County

Dale Elise Klein, Harrisburg

Clerk of Courts, Luzerne County

William H. Conyngham, Dallas

Sheriff, Bradford County

The Hon. Clinton J. Walters, Canton

Board of Governors of the State System of Higher Education

Guido M. Pichini, Wyomissing

Board of Trustees of the Pennsylvania State University

Mark H. Dambly, Media

Paul H. Silvis, Port Matilda

Ira M. Lubert, Philadelphia - reappointment

State Board of Accountancy

Virginia M. Birmingham, Lititz

State Board of Medicine

George Michael Roberts, MEd, ATC, NASM-PES, Edinboro

State Board of Nursing

Ann Michele Coughlin, RN, MSN, MBA, Philadelphia

State Board of Examiners of Nursing Home Administrators

Robert A. Etchells, State College - reappointment

State Board of Vehicle Manufactures, Dealers and Salespersons

Frank M. Snyder II, Reynoldsville - reappointment

Pennsylvania Council on Aging

Rommel L. Rivera, M.D., Media

Robert K. Wargo, Petersburg

Pennsylvania Industrial Development Authority

James J. Black III, Blue Bell - reappointment

State Board of Education

Wendy Beetlestone, Wynnewood

Edward Kirk Hallett, Camp Hill

Ivory V. Nelson, Ph.D., Lincoln University

Jonathan E. Peri, Wallingford

Pennsylvania Liquor Control Board

Robert S. Marcus, Indiana - reappointment

State Registration Board for Professional Engineers, Land Surveyors and Geologists

Elizabeth A. Catania, P.E., F.NSPE., Woodlyn

State Board of Social Workers, Marriage and Family Therapists and Professional Counselors

Renee J. Cardone, M.S.W.

State Board of Vehicle Manufactures, Dealers and Salespersons

Dan G. Murphy III, Bryn Mawr

Appointments (do not require Senate confirmation)

Advisory Council on Library Development

David Belanger, Media - reappointment

Sara Cate, Harrisburg - reappointment

Mary Garm, Forest City

Louis LaBar, Honesdale

Barbara May, Telford

Media contact: Gary Tuma, 717-783-1116

SOURCE Pennsylvania Office of the Governor



RELATED LINKS

http://www.governor.state.pa.us