
Vodafone Institute: Potential för ny teknologi - Nästan hälften av alla svenskar är positivt inställda
BERLIN, March 8, 2018 /PRNewswire/ --
I Sverige ställer sig nästan en majoritet av alla invånare positiva inför det ökande inflytandet av framtidsteknologier inom olika områden. Det visar resultatet från en representativ undersökning som utfördes av opinionsundersökningsinstitutet Ipsos på uppdrag av Vodafone Institute. 45 procent av alla svenskar uppger att nya teknologier innebär fördelar. Jämfört med andra EU-länder där undersökningen också gjordes, Bulgarien (57 procent), Italien (47 procent), Storbritannien (38 procent) och Tyskland (35 procent), är detta det tredje högsta värdet.
På frågan om vem som bör garantera en säker och hållbar användning av nya teknologier, visar sig en mångfacetterad bild. 29 procent av svenskarna anser att ansvaret bör ligga hos regeringen. 21 procent litar på att teknikföretagen klarar av detta, 19 procent konsumenterna, 16 procent konsumentskyddsorganisationer och bara 15 procent ideella organisationer.
Inger Paus, VD för Vodafone Institute, säger: "Vi ser en klar trend mot individuellt ansvar. När det gäller säkerhet och hållbarhet verkar varken regeringar eller företag idag kunna ge tillfredsställande svar på utmaningarna som de nya teknologierna innebär."
Inom ramen för undersökningen tillfrågades i februari 2018 mer än 5 000 personer i Bulgarien, Tyskland, Storbritannien, Italien och Sverige. Den omfattade även frågor gällande inställningen till andra framtidsteknologier som Virtual Reality, e-Health, autonom körning och drönare.
Undersökningen är inledningen på en stor studie som Vodafone Institute kommer att publicera under året i samarbete med Ipsos och som kommer att fördjupa sig i dessa frågeställningar. Denna kommer då att fördjupa sig i temat acceptans resp. förbehåll gällande framtidsteknologier. Vid sidan av de länder som redan nämndes kommer då även information att inhämtas från USA och Kina.
Resultaten från den kompletta studien hittar du här:
http://www.vodafone-institut.de/wp-content/uploads/2018/02/Ipsos_VFI_Technologieakzeptanz.pdf
Presskontakt
Friedrich Pohl
Kommunikationschef
Mobil: +49-172-7155900
[email protected]
Share this article