
UPPLANDS VÄSBY, Sverige, April 8, 2013 /PRNewswire/ --
Cederroth har lanserat en ny innovativ generation Första Hjälpen-produkter prisbelönade av red dot design award. Med 30 års erfarenhet på marknaden introducerar Cederroth Första Hjälpen-stationen - världens minsta akutmottagning!
(Photo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20130408/607309 )
Cederroth är kända för sina unika och intuitiva Första Hjälpen-produkter. Sedan mitten av 70-talet har Cederroth utvecklat lösningar som gör det möjligt för alla människor att ge Första Hjälpen utan speciella förkunskaper. Med den nya serien, Ögonduschstationen och Första Hjälpen-stationen kan varje arbetsplats skräddarsy en egen liten akutmottagning för maximal beredskap.
Första Hjälpen i mobilen - ny app
Nu finns Cederroths tydliga Första Hjälpen-instruktioner också som en app. Den beskriver med tydliga illustrationer, steg-för-steg, hur du ger Första Hjälpen till vuxna och barn. Här kan användaren i sin egen takt repetera och utöka sina kunskaper för att vara förberedd om en olycka skulle inträffa.
Se mer på http://www.firstaid.cederroth.com/sv/Forsta-Hjalpen/Forsta-hjalpen-i-mobilen/
Ökar chansen att rädda ögonen
Om du får stänk i ögonen av frätande ämnen är det viktigaste att tänka på att snabbt skölja bort de farliga kemikalierna och återställa ögats pH-värde. Cederroths buffrade ögondusch är bevisat mer effektiv än koksaltlösning vid stänk från alkalier och syror. Utöver att vätskan späder ut och sköljer bort den farliga substansen har den även en neutraliserande effekt på stänk av alkalier och syror. Effekten är generellt starkare på alkalier än syror. Det är därför Cederroth Ögondusch rekommenderas av ögonspecialister i en studie där olika sköljvätskors effektivitet mot alkalier jämförs [1].
Dessutom är ögonduschen fosfat-fri och kan användas vid sköljning av ämnen som innehåller kalcium, exempelvis betong, kalk och cement. Flaskan är utformad så att ögat sköljs med ett rikligt flöde i 1,5 minut och ögonduschen har marknadens längsta hållbarhetstid på 4,5 år.
Cederroth Ögonduschstation har plats för två flaskor ögondusch, är utrustad med Salvequick Plåsterautomat samt en extra lucka för valfria produkter. En skyddande lucka håller utrustningen ren och fräsch så att den alltid är redo att användas.
Första Hjälpen-stationen är belönad med det prestigefyllda designpriset Red Dot Design
Award, världens främsta tävling inom industriell design, och ett bevis på att Cederroth
levererar designkvalitet i världsklass. Läs mer om tävlingen här http://www.reddot.de/presse/
Mer information finns på http://www.firstaid.cederroth.com.
För ytterligare information kontakta: Marie-Louise Stenhammar, Cederroth AB, tel: +46(0)8-590-96-313, e-post: [email protected]
http://www.firstaid.cederroth.com/
1. Rihawi et al., Graefe's Arch. Clin. Exp. Ophtalmol. (2006) 244:845-854
Share this article