
Julkkikset mukana Euroopan ensimmäisessä Ex-tupakoitsijan päivässä
BRUSSELS, September 26, 2013 /PRNewswire/ --
iCoachin käyttäjiä nyt yli 400 000
Eurooppa juhlii tänään ensimmäistä kertaa Ex-tupakoitsijan päivää. Päivää juhlitaan kaikkien tupakoinnin lopettaneiden kunniaksi. Ihmisiä kannustetaan onnittelemaan tupakoinnin lopettaneita tuttujaan. Julkisuuden tähdistä mm. DJ Bob Sinclar ja tenniksen maailmanlistan kakkonen Victoria Azarenka ovat tulleet mukaan kampanjaan.
Euroopan komissio myös ilmoitti tänään, että nyt yli 400 000 ihmisiä on yrittänyt lopettaa tupakoinnin sen iCoach-terveysvalmentajatyökalun avulla, joko älypuhelinapplikaatiota käyttäen tai Internet-sivulla.
Sinclar ja Azarenka osallistuvat muiden eurooppalaisten julkkisten kanssa tapahtumiin eri puolilla Eurooppaa kannustaen ihmisiä aloittamaan paremman elämän ilman tupakkaa. Mukana ovat myös Euroopan keuhkosäätiö, terveysalan ammattilaisten järjestö Education for Health sekä muita terveys- ja hyväntekeväisyysjärjestöjä sekä isoja työnantajia. Tavoitteena on näyttää tupakoinnin kanssa vielä kamppaileville, että ex-tupakoitsijan elämä on tavoittelemisen arvoinen.
Puhuessaan yleisötilaisuudessa Parc du Cinquantenairessa Brysselissä Euroopan terveyskomissaari Tonio Borg sanoi: "Onnittelut kaikille ex-tupakoitsijoille! Ex-tupakoitsijat ovat sankareita, jotka ovat voittaneet taistelun tupakan aiheuttamaa riippuvuutta vastaan ja he ovat muille innostuksen lähde. Olen iloinen, että niin monet ihmiset ovat ottaneet omakseen tupakasta vapaan elämän. Toivon, että monet muut innostuvat seuraamaan heidän esimerkkiään."
Yleisötapahtuma oli järjestetty eritysesti ex-tupakoitsijoille Brysselissä. Tilaisuudessa oli mukana maailman musiikkilistoilta tuttu DJ Bob Sinclar, joka oli lahjoittanut tuhat ilmaista latausta uudesta kappaleestaan "Summer Moonlight". Tilaisuudessa hän kertoi, että hän halusi tulla mukaan kampanjaan, koska hän arvostaa savutonta ympäristöä työskenneltyään vuosia eri klubeissa.
Sinclar sanoi: "Nyt kun tupakointi on kielletty useimmilla klubeilla, ympäristö on paljon parempi yleisölle ja minulle. Näen paremmin, vaatteet eivät haise ja tiedän, että terveys ei kärsi passiivisen tupakoinnin takia."
"Ex-tupakoitsijalla on enemmän rahaa käytössä, parempi terveys, parempi elämänlaatu... ja hän varmasti tuoksuu paremmalta. Kun lopetat tupakanpolton, teet tietoisen valinnan elämän puolesta - ja oman menestyksesi puolesta. Siksi juhlimme tänään," jatkoi Sinclar.
Vuonna 2011 käynnistetty Ex-tupakoitsijaa ei pysäytä mikään -kampanja on Euroopan komission kampanja, jonka tarkoitus on estää 700 000 vuosittaista tupakkaan liittyvää, ehkäistävissä olevaa kuolemaa Euroopan unionissa. Ex-tupakoitsijaa ei pysäytä mikään -kampanjan pääasiallinen kohderyhmä on 28 miljoonaa 25-34-vuotiasta tupakoitsijaa EU:n alueella, ja sen pääpaino on tupakoinnin haittojen korostamisen sijaan lopettamisen tuomissa eduissa. Kampanjan tutkittu, maksuton terveystyökalu iCoach (http://www.exsmokers.eu) on saatavana kaikilla EU:n kielillä. Se on ladattavissa applikaationa Android- ja iPhone-älypuhelimiin.
"Ex-tupakoitsijan päivä" on jatkoa Euroopan komission kehittämälle "Quit Smoking With Barça" -ohjelmalle. Se on komission ja kansainvälisen jalkapalloseuran FC Barcelonan yhteistyöprojekti, joka tukee tällä hetkellä yli 70 000:ta tupakkariippuvuudesta eroon haluavaa henkilöä (http://www.quitsmokingwithbarca.eu).
Samalla kun Ex-tupakoitsijan päivän tapahtumia juhlitaan eri puolilla Eurooppaa, tavoitteena on uuden perinteen synnyttäminen: ex-tupakoitsijoiden onnitteleminen ja terveyden juhliminen.
Share this article