CGTN: Čína vyzvala k väčšej spolupráci pri obnove svetovej ekonomiky po pandémii COVID-19
PEKING, 24. novembra 2020 /PRNewswire/ -- Čína v sobotu vyzvala k tomu, aby hlavné svetové mocnosti užšie spolupracovali pri obnove globálnej ekonomiky v dobe po pandémii COVID-19.
Pôvodný článok si môžete prečítať tu.
Pandémia COVID-19, počas ktorej sa doteraz nakazilo viac ako 57,4 miliónov ľudí a viac ako 1,3 milióna osôb zomrelo, odkryla veľa slabých miest v usporiadaní sveta. Čínsky prezident Si Ťin-pching, vo svojom video prejave na summite G20, ktorý sa konal v Rijáde povedal, že celý svet sa obracia na G20 a čaká na to, čo by táto organizácia mohla urobiť pre obnovu svetovej ekonomiky po pandémii.
Prezident Si Ťin-pching povedal, že organizácia G20, ktorá v celosvetovom boji proti pandémii COVID-19 plní nezameniteľnú úlohu, by mala podporovať otvorenosť, inklúziu a vzájomne prospešnú spoluprácu. Len tak sa nám podarí vyrovnať sa s týmito ťažkými časmi.
Organizácia G20 vznikla v roku 1999. Jedná sa o hlavné fórum pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti finančných a ekonomických otázok. Členmi organizácie G20 je 19 štátov (Argentína, Austrália, Brazília, Kanada, Čína, Francúzsko, Nemecko, India, Indonézia, Taliansko, Japonsko, Mexiko, Rusko, Saudská Arábia, Južná Afrika, Južná Kórea, Turecko, Veľká Británia a Spojené štáty plus Európska únia.
Pomoc rozvojovým krajinám
"Mali by sme aj naďalej podporovať rozvíjajúce sa krajiny a pomôcť im prekonať problémy spôsobené pandémiou," povedal prezident Si Ťin-pching ostatným vedúcim predstaviteľom členských štátov G20 a vyzval na väčšiu spoluprácu rozvinutých krajín pri obnove svetovej ekonomiky.
Prezident poznamenal, že Čína sa naplno zapojila do iniciatívy G20 pre dočasné prerušenie splácanie dlhov (DSSI - Dept Service Suspension Initiative) a dočasne predĺžila splatnosť svojich pohľadávok vo výške 1,3 miliardy dolárov, napriek tomu, že musí riešiť svoje vlastné problémy.
Organizácia G20 spustila iniciatívu DSSI tento rok v apríli s cieľom pomôcť štátom s nízkymi príjmami vyriešiť okamžitý problém s likviditou a vďaka tomuto projektu boli splátky dlhov najchudobnejších štátov, splatné od 1. mája 2020 do konca roka 2020 pozastavené. V októbri 2020 sa navyše ministri financií a guvernéri centrálnych bánk členských štátov G20 dohodli na ďalšom predĺžení tohto dočasného pozastavenia dlhových splátok až do 30. júna 2021.
Minister financií Číny, Liou Kchun, povedal, že Čína bola jedným z prvých členských štátov G20, ktorý dočasne odpustil splácanie dlhov najchudobnejších krajín v rámci iniciatívy DSSI.
"Čína predĺži splatnosť úverov tým najchudobnejším krajinám a poskytne im ďalšiu pomoc a súčasne vyzýva svoje finančné inštitúcie k tomu, aby dobrovoľne a na základe trhových pravidiel poskytovali tým najbiednejším krajinám finančnú pomoc," povedal prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave.
Prezident Si Ťin-pching znovu potvrdil záväzok Číny pomáhať rozvojovým krajinám, a to prostredníctvom očkovania proti COVID-19, ktoré bude dostupné a cenovo prijateľné pre všetky štáty sveta.
Čínsky prezident tiež vyzval na to, aby organizácia G20 podporovala voľný obchod, postavila sa proti unilateralizmu a protekcionizmu a pomohla rozvíjajúcim sa krajinám zachovať si svoje práva a priestor pre ďalší rozvoj.
Riešenie globálnych problémov
"Musíme vybudovať potrebné kapacity na riešenie globálnych problémov," zdôraznil prezident Si Ťin-pching. "V súčasnej dobe je najdôležitejšou úlohou podpora verejného zdravotníctva tak, aby sme sa dokázali vysporiadať s pandémiou COVID-19 a ostatnými infekčnými chorobami."
Členovia organizácie G20 by mali úzko spolupracovať a podporovať vedúcu úlohu Svetovej zdravotníckej organizácie a podieľať sa na vybudovaní globálneho systému zdravotnej starostlivosti pre všetkých, povedal pán prezident.
Okrem toho prezident vyzval na medzinárodnú spoluprácu pri ochrane životného prostredia, boju proti klimatickým zmenám a k budovaniu "čistého a krásneho sveta, kde ľudia a príroda budú spoločne fungovať vo vzájomnej harmónii."
V septembri Čína oznámila, že sa bude usilovať o dosiahnutie uhlíkovej neutrality pred rokom 2060. Cieľom Číny je dosiahnuť maximálne hodnoty emisií CO2 pred rokom 2030 a potom zabezpečiť ich znižovanie na nulu.
Organizácia G20 by mala tiež zohrávať vedúcu úlohu pri ekonomickom rozvoji a globalizácii v dnešnom digitálnom veku a podporovať zavádzanie nových inovácií, povedal prezident Si Ťin-pching.
Prezident tiež povedal, že pandémia prispela k rozvoju nových technológií a spôsobov podnikania a vyzval, aby sme túto krízu využili ako príležitosť k ďalšiemu rozvoju.
"Mali by sme prehĺbiť štrukturálne reformy a využívať nové vedecké a technologické inovácie a digitálnu transformáciu pre ďalší rast," povedal prezident Si Ťin-pching.
Čo sa týka niektorých problémov ekonomickej globalizácie, pán prezident poznamenal, že by sme sa k nim mali postaviť čelom a že globalizácia by mala byť "otvorenejšia, inkluzívnejšia, vyváženejšia a prospešnejšia pre všetky zúčastnené strany."
Nová čínska stratégia rozvoja ekonomiky prinesie nové príležitosti všetkým krajinám sveta, čo nám umožní zdieľať naše úspechy v prospech kvalitného celosvetového hospodárskeho rozvoja, povedal prezident Si Ťin-pching ostatným vedúcim predstaviteľom jednotlivých štátov na tomto summite.
Vedúci predstavitelia Číny prijali strategické rozhodnutia pre ďalší ekonomický rast. Čína chce domácu ekonomiku podporovať aj s pomocou zahraničného obchodu, a to s cieľom vzájomného prospechu.
"Čína bude vždy svetovým ochrancom mieru a jedným z hlavných ťahúňov globálneho rozvoja a ochrancov medzinárodného poriadku," povedal prezident Si Ťin-pching. "Rozdiely môžeme prekonať prostredníctvom dialógu a spory môžeme urovnať na základe vzájomných diskusií a rokovaní a týmto spôsobom môžeme spoločne podporiť svetový mier aj hospodársky rozvoj. "
Video - https://www.youtube.com/watch?v=bbm3JzjkVTA

SOURCE CGTN
Share this article