2014

Pennsylvania Governor Corbett Praises New Troopers at State Police Graduation

HARRISBURG, Pa., Feb. 7, 2014 /PRNewswire-USNewswire/ -- Governor Tom Corbett today announced that 100 men and women joined the ranks of the Pennsylvania State Police following their graduation today from the State Police Academy in Hershey.

"Today, these State Police graduates join the ranks of their fellow troopers who put their lives on the line each and every day to help keep Pennsylvania safe. I am grateful for their commitment to service," Corbett said.

Corbett spoke at the ceremony, which was held at Central Dauphin High School, and Commissioner Frank Noonan offered additional remarks. Cadet Stephen H. Randolph, Jr., of Reading, Berks County, spoke on behalf of the cadet class.

Cadet Justin R. Albert is named the outstanding cadet by his classmates and instructors, receiving the American Legion Award.

Also receiving awards were:

  • Cadet Ryan S. Wilson of Reynoldsville, Jefferson County – Daniel F. Dunn High Scholastic Award;
  • Cadet Michael C. Wells of Fort Loudon, Franklin County – Charles B. Gesford High Pistol Award;
  • Cadet Chad A. Resetar of Belle Vernon, Westmoreland  – Col. Paul J. Chylak Memorial Driver Proficiency Award; and
  • Cadet Jonathan E. Casey of Irwin, Westmoreland CountyJohn K. Schafer Memorial Physical Fitness Award.

Major Adam Kisthardt, director of the state police Bureau of Training and Education, supervised the training of the class, which was the 137th class to graduate from the State Police Academy in Hershey since its opening in 1960.

The graduates have been assigned to stations within eight troop areas across the state and will report to their stations effective Feb. 7.

For more information, visit www.psp.state.pa.us or call 717-783-5556.

Editor's Note:  A list of graduates and their home towns, arranged by the location of their troop assignment, follows:

Troop E, Erie, Erie County
Jonathan E. Casey, Irwin, Westmoreland County
Jessica A. Clouse, Cabot, Butler County
Terrance M. Crowley, Jr., Hickory, Washington County
Adam D. Gadsby, Kennerdell, Venango County
Andrew R. Hagan, Parker, Clarion County
Aaron M. Hancheck, Masontown, Fayette County
Jason B. Hartman, Brockway, Monroe County
Kent M. Loucks, Latrobe, Westmoreland County
Ryan T. Marcinko, Philipsburg, Clearfield County
Joshua M. Nordin, Warren, Warren County
Kurt W. Obendorfer , Erie, Erie County
Jason L. Perry, Dubois, Clearfield County
Hunter T. Pollock, Butler, Butler County
Chad A. Resetar, Belle Vernon, Westmoreland  
Brian D. Sandrick, Bellefonte, Centre County
John M. Schall, Snow Shoe, Centre County
Justin J. Simons, Butler, Butler County
Anthony J. Tettis, Ridgway, Elk County
Cody J. Williams, Chicora, Butler County

Troop G, Hollidaysburg, Blair County
Brittany N. Decarlo, Pittsburgh, Allegheny County
James A. Dountas, Huntingdon, Huntingdon County
Aaron C. Dugan, Philipsburg, Centre County
Christopher A. Fox, Philipsburg, Centre County
Sondra L. Haberl, Ebensburg, Cambria County
Cody J. Hollibaugh, Mount Union, Huntingdon County
Shane J. Kimberly, Irvona, Clearfield County
Kayla L. Kirsch, Elmora, Cambria County
Samuel T. Lech, Johnstown, Cambria County
Brandon T. Miller, Somerset, Somerset County
Shane T. Murarik, Houtzdale, Clearfield County
Ryan S. Wilson, Reynoldsville, Jefferson County
Michael J. Zendek, Jr., Smoke Run, Clearfield County

Troop H, Harrisburg, Dauphin County
Justin R. Albert, Newport, Perry County
Christopher J. Ashey, Hershey, Dauphin County
Jeffrey S. Black, Hummelstown, Dauphin County
Jason M. Cooley, Muncy, Lycoming County
Matthew T. Decker, Hollidaysburg, Blair County
Matthew D. Gehris, Bethlehem, Northampton County
Steven J. Hammar, Duncannon, Perry County
George R. Jones, III, Plymouth, Luzerne County
Melissa J. Lewis, Matamoras, Pike County
Reese P. Matthews, Enola, Cumberland County
Kelly McCabe, Pittston, Luzerne County
Matthew L. Miller, Montoursville, Lycoming County
Andrew D. Minnich, Harrisburg, Dauphin County
Anthony R. Panosetti, Three Springs, Cumberland County
Jonathan D. Rishell, Bellefonte, Centre County
Raymond W. Rutter, III, Lancaster, Lancaster County
Timothy A. Schwartz, Bethel, Berks County
Tyler L. Watson, Milton, Northumberland County
Daniel J. Weldon, Marysville, Perry County
Michael C. Wells, Fort Loudon, Franklin County
Isaac C. White, Boiling Springs, Cumberland County
Jessica L. Williams, Philadelphia, Philadelphia County
Joshua M. Yoder, Belleville, Mifflin County
Nicholas T. Zulick, Saint Clair, Schuylkill County

Troop J, Lancaster, Lancaster County
Nicholas T. Bucar, Nazareth, Northampton County
Chad L. Burry, Bethlehem, Northampton County
Anthony L. Caputo, Moscow, Lackawanna County
Daniel J. Coates, Jr., Wilkes-Barre, Luzerne County
Michael P. Dugan, Philadelphia, Philadelphia County
Alexander C. Figueroa, Easton, Lehigh County
Ryan M. Gehman, Lititz, Lancaster County
Patrick J. Kilgarif, West Chester, Chester County
Brian L. Naylor, West Chester, Chester County
Matthew A. Schatzmann, Paradise, Lancaster County
Daniel A. Wetzel, West Chester, Chester County

Troop K, Philadelphia, Philadelphia County
Shanta L. Felder, Philadelphia, Philadelphia County
Jarrett L. Harvey, Huntingdon Valley, Montgomery County
Richard M. Hawkins, Chester, Delaware County
Timothy M. Jeter, Kingston, Luzerne County
Ryan M. Kovacs, Philadelphia, Philadelphia County
Robert J. McGrath, Scranton, Lackawanna County
Steven H. Randolph, Jr., Reading, Berks County
Bijan Rastegarpanah, Easton, Northampton County
Michael A. Revak, Ambler, Montgomery County
Mark F. Salerno, Jenkintown, Montgomery County
Brandon J. Sheehan, Collegeville, Montgomery County

Troop L, Reading, Berks County
Morgan A. Bright, Reading, Berks County
Brian D. Cipko, Tamaqua, Schuylkill County
Christopher R. Higdon, Hunlock Creek, Luzerne County
Andrew F. Mylet, Wapwallopen, Luzerne County
Benjamin J. Toth, Palmyra, Lebanon County
Michael T. Wyberski, Dallas, Luzerne County

Troop M, Bethlehem, Northampton County
Bryan B. Billger, Allentown, Lehigh County
Michael J. Borrero, Roseto, Northampton County
Robert R. Griffin, Jr., Bethlehem, Northampton County
Aaron J. Hosier, Harding, Luzerne County
Brandon L. Jimmerson, Nanticoke, Luzerne County
Mark A. Kirby, Carbondale, Lackawanna County
Brian C. Konopka, Bethlehem, Northampton County
Edwin Leon, Bethlehem, Northampton County
David W. Lindquist, Jr., Susquehanna, Susquehanna County
Allen R. O'Hara, Perkasie, Bucks County
Eileen T. Sodano, Dunmore, Lackawanna County
Anthony L. Villa, Easton, Northampton County

Troop N, Hazleton, Luzerne County
Joseph X. Diehl, Old Forge, Lackawanna County
Nicholas R. Fiorey, Berwick, Luzerne County
Jeffrey B. Kreidler, Hunlock Creek, Luzerne County
Tyler M. Waters, Scott Township, Lackawanna County

Media Contacts: Maria A. Finn or Tpr. Adam Reed, PSP; 717-783-5556; Steve Chizmar, Governor's Office; 717-783-1116

SOURCE Pennsylvania Office of the Governor



RELATED LINKS
http://www.governor.state.pa.us

More by this Source


Custom Packages

Browse our custom packages or build your own to meet your unique communications needs.

Start today.

 

PR Newswire Membership

Fill out a PR Newswire membership form or contact us at (888) 776-0942.

Learn about PR Newswire services

Request more information about PR Newswire products and services or call us at (888) 776-0942.