Pennsylvania State Police Announces 96 New Troopers

04 Dec, 2015, 13:00 ET from Pennsylvania State Police

HARRISBURG, Pa., Dec. 4, 2015 /PRNewswire-USNewswire/ -- Acting Commissioner Tyree Blocker announced that 96 men and women graduated from the State Police Academy today and were assigned to troops across the commonwealth.

Blocker spoke at the ceremony, which was held at the Hershey Theater.  Cadet Cameron A. Ferguson of Cambria County spoke on behalf of the cadet class.

Cadet Justin R. Mitchell was named the outstanding cadet by his classmates and instructors, receiving the American Legion Award.  Also receiving awards were:  Cadet Daniel L. Gibson, who earned the Daniel F. Dunn High Scholastic Award; Cadet Richard A. Giustini earned the Gesford High Pistol Award; Cadet Kyle D. Trate, the Col. Paul J. Chylak Memorial Driver Proficiency Award; and Cadet Dylan J. Weaver, the John K. Schafer Memorial Physical Fitness Award.

Major Adam Kisthardt, director of the state police Bureau of Training and Education, supervised the training of the class, which was the 143rd class to graduate from the State Police Academy in Hershey since its opening in 1960.

The graduates have been assigned to stations within 13 troop areas across the state, including:

Troop A, Greensburg
Cameron A. Ferguson of Cambria County

Troop B, Washington
Samuel J. Apke of Allegheny County
Kristina N. Daerr of Washington County
Tyana A. Dotterer of Allegheny County
Brian A. Grimes of Washington County
Jeremy J. Lischak of Somerset County
Eric R. Stadterman of Allegheny County
Stephen A. Zoller of Allegheny County

Troop C, Punxsutawney
Brandon W. Anderson of Clearfield County
John A. Bacher IV of Clearfield County
Neil A. Ginther of Wake County, NC
Zachary O. Moran of Blair County

Troop E, Erie
Katelyn R. Blount of Erie County
Mitchell D. Fetterman of Armstrong County
Richard A. Giustini of Butler County
Christopher M. Marghella of Westmoreland County
Justin R. Mitchell of Lawrence County
Lee E. Palmer of Elk County
John P. Stefanik of Westmoreland County
Ryan T. Terek of Westmoreland County
Dylan J. Weaver of Indiana County

Troop F, Montoursville
James R. Ballantyne, Jr. of Bradford County

Troop G, Hollidaysburg
Chad M. Clemens of Mifflin County
Chad L. Dunlap-Harpster of Centre County
Zebulen W. Evans of Huntington County
Nickolas S. Luciano of Blair County
Christopher J. Mazujian of Westmoreland County
Zachariah Y. McCaulley of Blair County
Christopher J. Roland of Blair County

Troop H, Harrisburg
Zachary J. Baker of Lycoming County
Justin S. Bedford of Schuylkill County
Christopher R. Blackwell of Dauphin County
Christopher J. Bourne of Huntington County
Zachary D. Crouse of Franklin County
Richard A. Daldo, Jr. of York County
Andrew R. Farnsler of Perry County
Daniel L. Gibson of Cumberland County
James T. Grothey of York County
Seth A. Heffner of Berks County
David J. Highhouse of Wayne County
Lucas J. Hull of Franklin County
Katelin L. Hummel of Schuylkill County
Wesley A. Johnson of Lebanon County
Kevin M. Kaplafka, Jr. of Schuylkill County
Stuart M. Koch of Lebanon County
Justin D. Kurtz of Dauphin County
Christopher L. Laviena of Franklin County
Charles J. Law of York County
Corey R. Lewandoski of Dauphin County
Stephen A. Meckley of York County
Caitlin Messick of Dauphin County
Darrio D. Parham of Lancaster County
Tina L. Peters of York County
Collin E. Reber of Berks County
William A. Reynolds of Clinton County
Daniel G. Stevens of Cumberland County
Jeffery A. Tice of Snyder County
Kyle D. Trate of Centre County
Travis M. VanKuren of York County
Timothy A. Wallace of Lebanon County
Drew R. Wetzel of Schuylkill County
Cameron J. Wolfberg of Snyder County
Mao Ye of Chester County

Troop J, Lancaster
Ryan E. Ard of Philadelphia County
Timothy F. Carroll of Delaware County
Moise Castillo of Berks County
Matthew J. Doskoczynski of Monmouth County, NJ
Michael T. Ewing of Chester County
Christopher J. Foulk of Chester County
Kevin S. Kochka of Chester County
Albert J. McMahon of Chester County
Kevin M. Sterling of Chester County

Troop K, Philadelphia
Colin C. Allard of Bucks County
Galen C. Clemons of Northampton County
Neftaly J. Cruz of Philadelphia County
Joseph K. Gilbert of Bucks County
Brian C. Kedra of Montgomery County
Wesley J. Lawver of Cumberland County
Matthew J. Lynn of Northampton County
Michael A. Primerano of Monmouth County, NJ
Ian A. Stewart of Bucks County

Troop L, Reading
Matthew E. Hoke of Schuylkill County
William K. Jenkins III of Lackawanna County
John S. Petroshuk of Luzerne County

Troop M, Bethlehem
Corey A. Carr of Lackawanna County
Stephen M. Florey of Lackawanna County
Brian W. Nargi of Pike County
David W. Tretter, Jr. of Lehigh County
Richard J. Walck of Luzerne County

Troop N, Hazleton
Jessica A. Bianchi of Monroe County
Mathew T. Keats of Luzerne County
Matthew R. Mascaro of Lackawanna County
Richard W. Mrak of Luzerne County

Troop P, Wyoming
Michael A. Morariu of Bradford County
Cody J. Scepaniak of Susquehanna County

For more information on the Pennsylvania State Police, visit their website at www.psp.pa.gov.

MEDIA CONTACT:  Tpr. Adam Reed, 717-783-5556

 

SOURCE Pennsylvania State Police



RELATED LINKS

http://www.psp.pa.gov