The 29th Annual Film Independent Spirit Awards Nominations Announced - $75,000 in grants to be awarded to filmmakers -

LOS ANGELES, Nov. 26, 2013 /PRNewswire/ -- Film Independent, the nonprofit arts organization that produces the Film Independent Spirit Awards, the Los Angeles Film Festival and the Film Independent at LACMA Film Series, announced nominations for the 2014 Film Independent Spirit Awards this morning. Film Independent President Josh Welsh presided over the press conference held at the W Hollywood, with actresses Octavia Spencer and Paula Patton presenting the nominations. Nominees for Best Feature included 12 Years a Slave, All Is Lost, Frances Ha, Inside Llewyn Davis and Nebraska.

Mud was selected to receive the annual Robert Altman Award, which is bestowed upon one film's director, casting director and ensemble cast.

In its commitment to recognizing the importance of below the line contributions to the art of filmmaking, Film Independent has now introduced, for the first year, the Best Editing category in the Spirit Awards.

"The nominations this year are from such an amazing pool of talented film artists," said Josh Welsh, President of Film Independent. "Their work demonstrates the deep originality and uniqueness of vision that are at the heart of independent film. At Film Independent, we work all year round to promote that spirit, and the nominees celebrated here today are tremendous ambassadors for their crafts, both in front of and behind the camera." 

Winners will be announced at the Spirit Awards on Saturday, March 1, 2014. The awards ceremony will be held as a daytime luncheon in a tent on the beach in Santa Monica, with the premiere broadcast airing later that evening at 10:00 pm ET/PT exclusively on IFC.

Winners of the Spirit Awards Filmmaker Grants will be highlighted during the awards ceremony and announced at the Film Independent Spirit Awards Nominee Brunch on Saturday, January 11, 2014, at BOA Steakhouse in West Hollywood.

The Spirit Awards Nominating Committees selected nominees from 325 submissions this year and applied the following guidelines in determining the nominations: uniqueness of vision, original and provocative subject matter, economy of means (with particular attention paid to total production cost & individual compensation) and percentage of financing from independent sources. The Spirit Awards Nominating Committees are comprised of writers, directors, producers, cinematographers, editors, actors, critics, casting directors, festival programmers and other working film professionals.

As the first event to exclusively honor independent film, the Film Independent Spirit Awards has made a name for itself as the premier awards show for the independent film community. Artists who have received industry recognition first at the Spirit Awards include Joel & Ethan Coen, Spike Lee, Oliver Stone, Ashley Judd, Robert Rodriguez, David O. Russell, Edward Burns, Aaron Eckhart, Neil LaBute, Darren Aronofsky, Spike Jonze, Charlie Kaufman, Hilary Swank, Marc Forster, Todd Field, Christopher Nolan, Zach Braff, Amy Adams, Lena Dunham and many more.

The Spirit Awards is also the primary fundraiser for Film Independent's year-round programs.  To inquire about tables at the Spirit Awards, please call 310.432.1253.

The Film Independent Spirit Awards are sponsored by Premier Sponsors Piaget, the Lincoln Motor Company and IFC and by Principal Sponsor Stella Artois. WireImage is the Official Photographer and PR Newswire is the Official Breaking News Service of Film Independent.  

For more information on submission guidelines, voting, media and publicist credentials, and the history of the Spirit Awards, please visit spiritawards.com.

ABOUT THE FILM INDEPENDENT SPIRIT AWARDS
Now in its 29th year, the Film Independent Spirit Awards is an annual celebration honoring artist-driven films made with an economy of means by filmmakers who embody independence and originality. The Spirit Awards recognizes the achievements of American independent filmmakers and promotes the finest independent films of the year to a wider audience. The winners of the Spirit Awards are voted upon by Film Independent and IFP Members.

Awards are given in the following categories: Best Feature, Best First Feature, Best First Screenplay, Best Director, Best Screenplay, John Cassavetes Award (given to the best feature made for a budget under $500,000), Best Male Lead, Best Female Lead, Best Supporting Male, Best Supporting Female, Best Cinematography, Best Editing, the Robert Altman Award, Best International Film, and Best Documentary. The Filmmaker Grants include the Piaget Producers Award, the Stella Artois Truer Than Fiction Award and the Someone to Watch Award. 

The production team for this year's Spirit Awards includes Executive Producer Diana Zahn-Storey; Director and Producer Chris Donovan; Producer Shawn Davis, who has been a part of the show and produced the Spirit Awards for 11 years; and Producer John Hamilton, who has produced the Spirit Awards for 9 years.

The Film Independent Spirit Awards are sponsored by Premier Sponsors Piaget, the Lincoln Motor Company and IFC and by Principal Sponsor Stella Artois. WireImage is the Official Photographer and PR Newswire is the Official Breaking News Service of Film Independent.  

For more information on submission guidelines, voting, media and publicist credentials, and the history of the Spirit Awards, please visit spiritswards.com.

ABOUT FILM INDEPENDENT
Film Independent is a nonprofit arts organization that champion's independent film and supports a community of artists who embody diversity, innovation, and uniqueness of vision. Film Independent helps filmmakers make their movies, builds an audience for their projects, and works to diversify the film industry. Film Independent's Board of Directors, filmmakers, staff, and constituents, is comprised of an inclusive community of individuals across ability, age, ethnicity, gender, race, and sexual orientation. Anyone passionate about film can become a member, whether you are a filmmaker, industry professional, or a film lover.



Film Independent produces the Spirit Awards, the annual celebration honoring artist-driven films and recognizing the finest achievements of American independent filmmakers, as well as the Los Angeles Film Festival, celebrating its 20th anniversary of showcasing the best of American and international cinema. Film Independent also produces the Film Independent at LACMA Film Series, a year-round, weekly program that offers unique cinematic experiences for the Los Angeles creative community and the general public. 


With over 250 annual screenings and events, Film Independent provides access to a network of like-minded artists who are driving creativity in the film industry. Film Independent's Artist Development program offers free Labs for selected writers, directors, producers and documentary filmmakers and presents year-round networking opportunities. Project:Involve is Film Independent's signature program dedicated to fostering the careers of talented filmmakers from communities traditionally underrepresented in the film industry.


For more information or to become a member, visit filmindependent.org.

2014 FILM INDEPENDENT SPIRIT AWARD NOMINATIONS

BEST FEATURE (Award given to the Producer, Executive Producers are not awarded)

12 Years a Slave

PRODUCERS: Dede Gardner, Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Arnon Milchan, Brad Pitt, Bill Pohlad

All Is Lost

PRODUCERS: Neal Dodson, Anna Gerb

Frances Ha

PRODUCERS: Noah Baumbach, Scott Rudin, Rodrigo Teixeira, Lila Yacoub

Inside Llewyn Davis

PRODUCERS: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin

Nebraska

PRODUCERS: Albert Berger, Ron Yerxa

BEST DIRECTOR

Shane Carruth

Upstream Color

J.C. Chandor

All Is Lost

Steve McQueen

12 Years a Slave

Jeff Nichols

Mud

Alexander Payne

Nebraska

BEST SCREENPLAY

Woody Allen

Blue Jasmine

Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater

Before Midnight

Nicole Holofcener

Enough Said

Scott Neustadter &

Michael H. Weber

The Spectacular Now

John Ridley

12 Years a Slave

BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)

Blue Caprice

DIRECTOR/PRODUCER: Alexandre Moors

PRODUCERS: Kim Jackson, Brian O'Carroll, Isen Robbins, Will Rowbotham, Ron Simons, Aimee Schoof, Stephen Tedeschi

Concussion

DIRECTOR: Stacie Passon

PRODUCER: Rose Troche

Fruitvale Station

DIRECTOR: Ryan Coogler

PRODUCERS: Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker

Una Noche

DIRECTOR/PRODUCER: Lucy Mulloy

PRODUCERS: Sandy Perez Aguila, Maite Artieda, Daniel Mulloy, Yunior Santiago

Wadjda

DIRECTOR: Haifaa Al Mansour

PRODUCERS: Gerhard Meixner, Roman Paul

BEST FIRST SCREENPLAY

Lake Bell

In A World

Joseph Gordon-Levitt

Don Jon

Bob Nelson

Nebraska

Jill Soloway

Afternoon Delight

Michael Starrbury

The Inevitable Defeat of Mister and Pete

JOHN CASSAVETES AWARD - Given to the best feature made for under $500,000.  Award given to the writer, director, and producer.  Executive Producers are not awarded.

Computer Chess

WRITER/DIRECTOR: Andrew Bujalski

PRODUCERS: Houston King & Alex Lipschultz

Crystal Fairy

WRITER/DIRECTOR: Sebastian Silva

PRODUCERS: Juan de Dios Larrain & Pablo Larrain

Museum Hours

WRITER/DIRECTOR: Jem Cohen

PRODUCERS: Paolo Calamita & Gabriele Kranzelbinder

Pit Stop

WRITER/DIRECTOR: Yen Tan

WRITER: David Lowery

PRODUCERS: Jonathan Duffy, James M. Johnston,

Eric Steele, Kelly Williams

This is Martin Bonner

WRITER/DIRECTOR: Chad Hartigan

PRODUCER: Cherie Saulter

BEST FEMALE LEAD

Cate Blanchett

Blue Jasmine

Julie Delpy

Before Midnight

Gaby Hoffmann

Crystal Fairy

Brie Larson

Short Term 12

Shailene Woodley

The Spectacular Now

BEST MALE LEAD

Bruce Dern

Nebraska

Chiwetel Ejiofor

12 Years a Slave

Oscar Isaac

Inside Llewyn Davis

Michael B. Jordan

Fruitvale Station

Matthew McConaughey

Dallas Buyers Club

Robert Redford

All Is Lost

BEST SUPPORTING FEMALE

Melonie Diaz

Fruitvale Station

Sally Hawkins

Blue Jasmine

Lupita Nyong'o

12 Years a Slave

Yolonda Ross

Go For Sisters

June Squibb

Nebraska

BEST SUPPORTING MALE

Michael Fassbender

12 Years a Slave

Will Forte

Nebraska

James Gandolfini

Enough Said

Jared Leto

Dallas Buyers Club

Keith Stanfield

Short Term 12

BEST CINEMATOGRAPHY

Sean Bobbitt

12 Years a Slave

Benoit Debie

Spring Breakers

Bruno Delbonnel

Inside Llewyn Davis

Frank G. DeMarco

All Is Lost

Matthias Grunsky

Computer Chess

BEST EDITING

Shane Carruth & David Lowery

Upstream Color

Jem Cohen & Marc Vives

Museum Hours

Jennifer Lame

Frances Ha

Cindy Lee

Una Noche

Nat Sanders

Short Term 12

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)

20 Feet From Stardom

DIRECTOR/PRODUCER: Morgan Neville

PRODUCERS: Gil Friesen & Caitrin Rogers

After Tiller

DIRECTORS/PRODUCERS: Martha Shane & Lana Wilson

Gideon's Army

DIRECTOR/PRODUCER: Dawn Porter

PRODUCER: Julie Goldman

The Act of Killing

DIRECTOR/PRODUCER: Joshua Oppenheimer

PRODUCERS: Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Kohncke, Signe Byrge Sorensen,

Michael Uwemedimo

The Square

DIRECTOR: Jehane Noujaim

PRODUCER: Karim Amer

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)

A Touch of Sin

(China)

DIRECTOR: Jia Zhang-Ke

Blue is the Warmest Color

(France)

DIRECTOR: Abdellatif Kechiche

Gloria

(Chile)

DIRECTOR: Sebastian Lelio

The Great Beauty

(Italy)

DIRECTOR: Paolo Sorrentino

The Hunt
(Denmark)

DIRECTOR: Thomas Vinterberg

ROBERT ALTMAN AWARD - (Given to one film's director, casting director, and its ensemble cast)

Mud

Director: Jeff Nichols


Casting Director: Francine Maisler


Ensemble Cast:  Joe Don Baker, Jacob Lofland, Matthew McConaughey, Ray McKinnon, Sarah Paulson, Michael Shannon, Sam Shepard, Tye Sheridan, Paul Sparks, Bonnie Sturdivant, Reese Witherspoon

17th ANNUAL PIAGET PRODUCERS AWARD – The 17th annual Producers Award, sponsored by Piaget, honors emerging producers who, despite highly limited resources demonstrate the creativity, tenacity, and vision required to produce quality, independent films.  The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Piaget.

Toby Halbrooks & James M. Johnston

Jacob Jaffke

Andrea Roa

Frederick Thornton

20th ANNUAL SOMEONE TO WATCH AWARD – The 20th annual Someone to Watch Award recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition. 

My Sister's Quinceanera

DIRECTOR: Aaron Douglas Johnston

Newlyweeds

DIRECTOR: Shaka King

The Foxy Merkins

DIRECTOR: Madeline Olnek

19th ANNUAL STELLA ARTOIS TRUER THAN FICTION AWARD – The 19th annual Truer Than Fiction Award, sponsored by Stella Artois, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.  The award includes a $25,000 unrestricted grant.

Kalyanee Mam

A River Changes Course

Jason Osder

Let the Fire Burn

Stephanie Spray & Pacho Velez

Manakamana

BY DISTRIBUTOR


DISTRIBUTOR

NOMINATIONS

# OF NOMINATIONS

Fox Searchlight Pictures

 

12 Years a Slave, Best Cinematography

12 Years a Slave, Best Director

12 Years a Slave, Best Feature

12 Years a Slave, Best Male Lead

12 Years a Slave, Best Screenplay

12 Years a Slave, Best Supporting Female

12 Years a Slave, Best Supporting Male

Enough Said, Best Screenplay

Enough Said, Best Supporting Male

9

IFC Films

 

Blue is the Warmest Color, Best International Film

Blue Caprice, Best First Feature

Crystal Fairy, Best Female Lead

Crystal Fairy, John Cassavetes Award

Frances Ha, Best Editing

Frances Ha, Best Feature

Una Noche, Best Editing

Una Noche, Best First Feature

8

Sony Pictures Classics

 

Before Midnight, Best Female Lead

Before Midnight, Best Screenplay

Blue Jasmine, Best Female Lead

Blue Jasmine, Best Screenplay

Blue Jasmine, Best Supporting Female

Wadjda, Best First Feature

6

Paramount Pictures

Nebraska, Best Director

Nebraska, Best Feature

Nebraska, Best First Screenplay

Nebraska, Best Male Lead

Nebraska, Best Supporting Female

Nebraska, Best Supporting Male

6

Roadside Attractions/Lionsgate

All Is Lost, Best Cinematography

All Is Lost, Best Director

All Is Lost, Best Feature

All Is Lost, Best Male Lead

4

Roadside Attractions

Gloria, Best International Film

In A World, Best First Screenplay

Mud, Best Director

Mud, Robert Altman Award

4

The Weinstein Company

 

Fruitvale Station, Best First Feature

Fruitvale Station, Best Male Lead

Fruitvale Station, Best Supporting Female

3

Radius-TWC

20 Feet From Stardom, Best Documentary

Concussion, Best First Feature

2

 


A24

Spring Breakers, Best Cinematography

The Spectacular Now, Best Female Lead

The Spectacular Now, Best Screenplay

3

CBS

Inside Llewyn Davis, Best Cinematography

Inside Llewyn Davis, Best Feature

Inside Llewyn Davis, Best Male Lead

3

 

Cinedigm

 

Short Term 12, Best Editing

Short Term 12, Best Female Lead

Short Term 12, Best Supporting Male

3

 

The Cinema Guild

 

Manakamana, Stella Artois Truer Than Fiction Award

Museum Hours, Best Editing

Museum Hours, John Cassavetes Award

3

Kino Lorber

 

A Touch of Sin, Best International Film

Computer Chess, Best Cinematography

Computer Chess, John Cassavetes Award

3

Focus Features

Dallas Buyers Club, Best Male Lead

Dallas Buyers Club, Best Supporting Male

2

Drafthouse Films

The Act of Killing, Best Documentary

1

HBO FILMS

Gideon's Army, Best Documentary

1

Janus Films

The Great Beauty, Best International Film

1

Lionsgate

The Inevitable Defeat of Mister and Pete, Best First Screenplay

1

Magnolia Pictures

The Hunt, Best International Film

1

Monterey Media inc

This is Martin Bonner, John Cassavetes Award

1

Netflix

The Square, Best Documentary

1

Oscilloscope Pictures

After Tiller, Best Documentary

1

Phase 4 Films

Newlyweeds, Someone to Watch Award

1

Relativity Media

Don Jon, Best First Screenplay

1

The Film Arcade / Cinedigm

Afternoon Delight, Best First Screenplay

1

Variance Films

Go For Sisters, Best Supporting Female

1

Wolfe Releasing

Pit Stop, John Cassavetes Award

1

Zeitgeist Films

Let the Fire Burn, Stella Artois Truer Than Fiction Award

1

No Distributor

A River Changes Course, Stella Artois Truer Than Fiction Award

The Foxy Merkins, Someone to Watch Award,

My Sister's Quinceanera, Someone to Watch Award

Upstream Color, Best Director

& Best Editing

5

 45 FILMS NOMINATED

TOTALS PER FILM

FILM TITLE

CATEGORIES

# OF NOMINATIONS

12 Years a Slave

Best Cinematography

Best Director

Best Feature

Best Male Lead

Best Screenplay

Best Supporting Female

Best Supporting Male

7

20 Feet From Stardom

Best Documentary

1

A River Changes Course

Stella Artois Truer Than Fiction Award

1

A Touch of Sin

Best International Film

1

After Tiller

Best Documentary

1

Afternoon Delight

Best First Screenplay

1

All Is Lost

 

Best Cinematography

Best Director

Best Feature

Best Male Lead

4

Before Midnight

 

Best Female Lead

Best Screenplay

2

Blue Caprice

Best First Feature

1

Blue is the Warmest Color

Best International Film

1

Blue Jasmine

 

Best Female Lead

Best Screenplay

Best Supporting Female

3

Computer Chess

Best Cinematography

John Cassavetes Award

2

Concussion

Best First Feature

1

Crystal Fairy

Best Female Lead

John Cassavetes Award

2

Dallas Buyers Club

Best Male Lead

Best Supporting Male

2

Don Jon

Best First Screenplay

1

Enough Said

Best Screenplay

Best Supporting Male

2

Frances Ha

Best Editing

Best Feature

2

Fruitvale Station

 

Best First Feature

Best Male Lead

Best Supporting Female

3

Gideon's Army           

Best Documentary

1

Gloria        

Best International Film

1

Go For Sisters           

Best Supporting Female

1

In A World

Best First Screenplay

1

Inside Llewyn Davis   

 

Best Cinematography

Best Feature

Best Male Lead

3

Let the Fire Burn        

Stella Artois Truer Than Fiction Award

1

Manakamana 

Stella Artois Truer Than Fiction Award

1

Mud          

Best Director

Robert Altman Award

2

Museum Hours          

Best Editing

John Cassavetes Award

2

My Sister's Quinceanera

Someone to Watch Award

1

Nebraska

Best Director

Best Feature

Best First Screenplay

Best Male Lead

Best Supporting Female

Best Supporting Male

6

Newlyweeds   

Someone to Watch Award

1

Pit Stop

John Cassavetes Award

1

Short Term 12

Best Editing

Best Female Lead

Best Supporting Male

3

Spring Breakers         

Best Cinematography

1

The Act of Killing        

Best Documentary

1

The Foxy Merkins     

Someone to Watch Award

1

The Great Beauty

Best International Film

1

The Hunt

Best International Film

1

The Inevitable Defeat of Mister and Pete

Best First Screenplay

 

1

The Spectacular Now

Best Female Lead

Best Screenplay

2

The Square

Best Documentary

1

This is Martin Bonner

John Cassavetes Award

1

Una Noche

Best Editing

Best First Feature

2

Upstream Color

Best Director

Best Editing

2

Wadjda

Best First Feature

1

 

SOURCE The Film Independent Spirit Awards



RELATED LINKS
http://www.filmindependent.org
http://www.spiritawards.com

Custom Packages

Browse our custom packages or build your own to meet your unique communications needs.

Start today.

 

PR Newswire Membership

Fill out a PR Newswire membership form or contact us at (888) 776-0942.

Learn about PR Newswire services

Request more information about PR Newswire products and services or call us at (888) 776-0942.