2014

The Press Club Of Western PA Announces 2013 Golden Quill Winners

PITTSBURGH, May 13, 2013 /PRNewswire-USNewswire/ -- The Press Club of Western Pennsylvania announced the winners of the 49th annual Golden Quill Awards during an awards presentation tonight at the Sheraton Hotel, Station Square, Pittsburgh. The Golden Quills competition recognizes professional excellence in written, photographic, broadcast and online journalism in Western Pennsylvania.

Winners and finalists of the 2013 Golden Quills are:

News Illustration
Winner: Daniel Marsula, Pittsburgh Post-Gazette, "A Capsule Guide to Addiction"

Finalists: Chris Sigmund, Erie Times-News, "Inside U.S. Brig Niagara"
Ben Howard and Ed Yozwick, Pittsburgh Post-Gazette, "The Marcellus Impact"

Feature Illustration
Winner: Daniel Marsula, Pittsburgh Quarterly, "African Americans in Pittsburgh"

Finalists: Ed Yozwick, Pittsburgh Post-Gazette, "Education by the Numbers"
Stacy Innerst, Pittsburgh Quarterly, "A Clearer Reflection"

Editorial Cartoon
Winner: Rob Rogers, Pittsburgh Post-Gazette, "Bumper Sticker Tragedy"

Finalists: Tim Menees, Pittsburgh Quarterly, Portfolio
Randy Bish, Pittsburgh Tribune-Review, "I got this one for discriminating against gays!"

Best Cover Design, Magazines
Winner: Gary Kohr-Cravener and Harry Giglio, Pitt Magazine, Winter 2012 Edition

Finalists: Christine Tumpson, Rob Larson and Jason Solak, Whirl, Food, Ink.
Helen Worsing, Mt. Lebanon Magazine, October 2012

Page Design, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation under 45,000)
Winner: Tom Worthington II, Altoona Mirror, "Joseph Vincent Paterno"

Page Design, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation over 45,000)
Winner: Daniel Marsula, Pittsburgh Post-Gazette, "Why Is This Man Buying ... a Record Store?"

Finalists: Kristin Bowers, Erie Times-News, "The Horror!"
Diane Juravich and Daniel Marsula, Pittsburgh Post-Gazette, "Not Concerned About Budget Cuts to Public Education?"

Animation
Winner: Jason Lanza, Pittsburgh Tribune-Review, "Rules of Engagement: A Step-By-Step Animation of Tragedy"

Feature, Magazines
Winner: Christine O'Toole, Pittsburgh Quarterly, "Pittsburgh's New Immigrants"

Finalists: Jay Stevens, Pittsburgh Quarterly, "The Watery Part of the World"
Jeffery Fraser, Pittsburgh Quarterly, "The Young People Myth"

Feature Article or Series, Nondaily Newspapers
Winner: Kris Mamula, Pittsburgh Business Times, "Putting a Price on Life"

Finalists: Patrick Varine, Penn Hills Progress, "Los Banos, Nazi Infiltrator, Best Known For Work Following War"
Stephanie Hacke, South Hills Record, "Community Support Helps Family Through Difficult Time"

Photography, Magazines
Winner: Christine Tumpson, Allie Wist and Cayla Zahoran, Edible Allegheny Magazine, "Locavore for Life"

Finalists: Melody Farrin, SHADY AVE, "The Height of Victorian Splendor"
John Beale, Pittsburgh Quarterly, "Dogs of Our Lives"

Feature, Radio
Winner: Jenelle Pifer, The Allegheny Front, "Weave This Way: Fifth Generation Basket Weaver Preserves Tradition"

Finalists: Jenelle Pifer, The Allegheny Front, "Pennsylvania Hunting Camp Invites Disabled Vets to Heal Outdoors"
Reid R. Frazier, The Allegheny Front, "Trying to Get a Foot in the Shale Industry"

Profile Feature, Magazines
Winner: Ervin Dyer, Pitt Magazine, "The Helper"

Finalists: Ted Anthony and Julie Talerico, Pittsburgh Magazine, "Jim Rohr, Pittsburgher of the Year"
Laura Pace Lilley, Mt. Lebanon Magazine, "Food for Thought"

Photo Essay/Special Photo
Winner: Michael Henninger, Pittsburgh Post-Gazette, "Democratic National Convention"

Finalists: Julia Rendleman, Pittsburgh Post-Gazette, "Fouled Waters"
Sean Stipp, Pittsburgh Tribune-Review, "The Monsour Mess"

Documentary, Radio
Winner: Reid R. Frazier, Kathy Knauer and Ann Murray, The Allegheny Front, "Gas Planet: The Impact of the Natural Gas Boom on Climate Change"

Finalist: Brian Siewiorek, WYEP-FM, "2012's Departures"

Feature photography
Winner: Andy Colwell, Erie Times-News, "First Day of School -- Early Risers"

Finalists: Erica Hilliard, Valley News Dispatch, "Winter Cold"
Michael Henninger, Pittsburgh Post-Gazette, "In Motion"

Fashion/Style/Home Feature, Magazines
Winner: Nancy Polinsky Johnson, SHADY AVE, "Holiday Sparkle Amid Historic Splendor"

Finalists: Marylynn Uricchio, Pittsburgh Quarterly, "Homefront"
Nicole Barley, MacKenzie Hoops and Michael Sahaida, Whirl, "Spring Awakening"

Documentary, Television
Winner: Beth Dolinar, David Cohen and Walt Francis, WQED-TV, "Rose's Garden: Surviving My Mother's Mental Illness"

Finalist: Nathalie Berry, Paul Ruggieri and Michael Bartley, WQED-TV, "Woodworkers of Western Pennsylvania"

Personality Portrait, Photography
Winner: Rebecca Droke, Pittsburgh Post-Gazette, "On the 15th of every Month: Beth Simko"

Finalists: Guy Wathen, Pittsburgh Tribune-Review, "Jacob Buck"
Michael Henninger, Pittsburgh Post-Gazette, "Tea Party Tour Kicks off in Cranberry"

Feature Article or Series, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation under 45,000)
Winner: Kayleen Cubbal, New Castle News, "A True Hero" and "A Time for Healing"

Finalists: Tom Yerace, Valley News Dispatch, "Social Conscience of the Valley"
Karen Mansfield, Observer-Reporter, "Tales We Tell" series

Online Feature
Winner: Carly Noel, Ward Hobbs and Jack Klingensmith, WPXI.com, "Pittsburgh Boy Battling Cancer Meets Hero, WWE Star Daniel Bryan"

Finalists: John Paul, BeaverCountian.com, "Hiring Practices of Sheriff's Office May Violate State Law"
Staff, Pittsburgh Post-Gazette, "PG Plate"

Feature, Television
Winner: Ken Rice, Ian Smith and Michael Challik, KDKA-TV, "Susan's Story"

Finalists: Wendy Bell, Andy Cunningham and Mike Lazorko, WTAE-TV, "Journey of Strength"
Pierina Morelli, Nathalie Berry and Michael Bartley, WQED-TV, "Antiques Roadshow Comes to Town"

Feature Article or Series, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Michael Fuoco, Pittsburgh Post-Gazette, "Heroin's Siren Song: When Love Is Lost" and "Far From faceless"

Finalists: Mike Wereschagin, Pittsburgh Tribune-Review, "A Place to Bloom"
Teresa Lindeman, Pittsburgh Post-Gazette, "Going Local: Buyers demanding Local, Fresh Foods" et al.

Community Service, Magazines
Winner: Seamus McGraw, Pittsburgh Quarterly, "The Marcellus Shale"

Finalists: Ben Schmitt and Jeffery Fraser, Pittsburgh Quarterly, "African Americans in Pittsburgh"
Christine O'Toole, Pittsburgh Quarterly, "Pittsburgh's New Immigrants"

Public Affairs/Community Service, Radio
Winner: Staff, The Allegheny Front, "The Allegheny Front Weekly Program"

Community Engagement News, Online
Winner: Kristina Serafini and Bobby Cherry, Sewickley Herald, "Community Engagement Through Use of Social Media"

Finalists: Mila Sanina and Steve Mellon, Pittsburgh Post-Gazette, "The Digs"
Aaron Kendeall, Observer-Reporter, "W&J community remembers McNerney"

Public Affairs/Community Service, Television
Winner: Mark Barash, Steve Fogle and Brian Leopold, WPXI-TV, "Take This Job and Love It"

Finalists: Pierina Morelli, Tonia Caruso and Michael Bartley, WQED-TV, "Pittsburgh 360: Marcellus Shale Episode"
Gina Catanzarite, Nathalie Berry and Pierina Morelli, WQED-TV, "Pittsburgh 360: Hunger Episode"

Education Feature, Magazines
Winner: Ben Schmitt, Pittsburgh Quarterly, "A Clearer Reflection"

Finalists: Nichola Moretti, Mt. Lebanon Magazine, "Hiring Great Teachers"
Tom Imerito, Pittsburgh Quarterly, "Discovering Man in America"

Education, Nondaily Newspapers
Winner: Lauren Daley, Pittsburgh City Paper, "Academic Warnings: PPS Parents Upset About Notification Process Involving Teacher Accused of Child Porn"

Education, Radio
Winner: Jim Cunningham and Stephen Baum, WQED-FM, "WQED-FM PSO Tour Blog"

Education, Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Christine Haines, The Herald-Standard, "Taking Advantage of a Second Chance"

Finalist: Rex Rutkoski, Valley News Dispatch, "Song in Her Heart"

Education, Television
Winner: Andy Sheehan and Anne Linaberger, KDKA-TV, "Cyber School Watch"

Finalist: Maria Kakay, David Cohen and Frank Caloiero, WQED-TV, "Roboclass: Reconnecting a Homebound Student"

Education, Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Bill Schackner, Pittsburgh Post-Gazette, "Upgrades Are Putting State Schools in a Bind"

Finalists: Amanda Dolasinski, Rossilynne Skena and Jewels Phraner, Pittsburgh Tribune-Review, "Do Teacher Absences Affect Student Learning?"
Mary Niederberger, Pittsburgh Post-Gazette, "First-Grader Wins Award for Writing: Annie Clark Was Born Without Hands, But You Wouldn't Know It From Her Penmanship"

Business/Technology/Consumer Article or Series, Magazines
Winner: Ted Anthony and Julie Talerico, Pittsburgh Magazine, "Jim Rohr, Pittsburgher of the Year"

Business/Technology/Consumer Article or Series, Nondaily Newspapers
Winner: Charlie Deitch, Pittsburgh City Paper, "EDMC Coverage"

Finalists: Jewels Phraner, Ligonier Echo, "Raw Milk Contamination Affects Ligonier Supplier"
Diane Daniels, New Pittsburgh Courier, "New Year Means New Attitude"

Business/Technology/Consumer Story, Radio
Winner: Erika Beras, WESA-FM, "Poland Shale Series"

Finalist: Jenelle Pifer, The Allegheny Front, "Going off the Grid: Renewable Energy Made Accessible"

Business/ Technology/Consumer Article or Series, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Staff, The Herald-Standard, "Casino Could Generate More Than $3 Million in Tax Revenue" et al.

Finalists: Mary Ann Thomas, Valley News Dispatch, "Curtiss Wright Strike"
Debbie Wachter, New Castle News, "Shale Boom: Seismic Testing Going on in County" et al.

Business/Technology/Consumer, Online
Winner: Rick Earle, Tim Holoman and Ward Hobbs, WPXI-TV, "Stimulus Spending"

Finalists: Erich Schwartzel, Pittsburgh Post-Gazette, "Pipeline"
Bill Heltzel, PublicSource, "The Perfect Financial Crime – Almost"

Business/Technology/Consumer Story, Television
Winner: Mike Lee, Paul Ruggieri and Glenn Syska, WQED-TV, "Reclaiming Ground Zero"

Finalists: Tonia Caruso, Bob Lubomski and Paul Ruggieri, WQED-TV, "Pittsburgh's Next Renaissance: Downtown Living"
Susan Koeppen, Ian Smith and Dave Colabine, KDKA-TV, "Kitchen Fires"

Business/Technology/Consumer Article or Series, Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Lou Kilzer, Andrew Conte and Jim Wilhelm, Pittsburgh Tribune-Review, "$hadow Economy"

Finalists: Sean Hamill and Jonathan Silver, Pittsburgh Post-Gazette, "Sky's the Limit/UPMC: Forging a Giant Footprint" et al.
Ann Belser, Pittsburgh Post-Gazette, "Low Water Making Miss. River Navigation Treacherous" et al.

Health/Science/Environment Article or Series, Magazines
Winner: Joe Miksch, Pitt Med, "The Meaning of Life, Told With 13 Polypeptides: Mighty Mitochondria Energize the Cell, and Much More"

Finalists: Cara Masset, Pitt Magazine, "Perfect Fit"
Natalie Bell, h Magazine, "Green Legacy"
Tom Imerito, Pittsburgh Quarterly, "Quantum Couple"
Deborah Weisberg and Jennifer Bails, SHADY AVE, "East End Water Woes"

Health/Science/Environment Article or Series, Nondaily Newspapers
Winner: Bill O'Driscoll, Pittsburgh City Paper, "Warning Lights: Rare Synchronous Fireflies Are Discovered in Allegheny National Forest -- A Hotbed of Logging and Gas-Drilling"

Finalists: Anya Litvak and Kris Mamula, Pittsburgh Business Times, "Fighting Infections: Rates Down Statewide as Hospitals Stress Prevention"
B. Rose Huber, Pitt Chronicle, "Like a Noisy Political Campaign, Grassroots Neurons Wire and Fire Together for Dominance in the Brain"

Health/Science/Environment Story, Radio
Winner: Reid R. Frazier, The Allegheny Front, "Amid Shale Rush, Trying to Answer Health Questions"

Finalists: Erika Beras, WESA-FM, "Medicaid Selection"
Ann Murray, The Allegheny Front, "Vanishing Tonewoods: High End Guitar Makers Go Green"

Health/Science/Environment Article or Series, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Tom Yerace, Valley News Dispatch, "Neighborhood Menace"

Finalists: Mary Ann Thomas, Valley News Dispatch, "Nuclear Cleanup Costs Expected to Skyrocket"
Heather Hottle, Centre Daily Times, "Treating Cancer 'A Whole New Way'"

Health/Science/Environment, online
Winner: Bill Heltzel, PublicSource, "Pittsburgh area vets have one of longest waits in country for disability claims"

Finalists: Emily DeMarco, PublicSource, "Potholes: Health Indicators of the City Streets"
Elaine Vitone, Pitt Med, "Tinnitus: A Pitt Medcast"

Health/Science/Environment Story, Television
Winner: Rick Earle and Tim Holoman, WPXI-TV, "Drilling Dangers"

Finalists: Gina Catanzarite, David Cohen and Glenn Syska, WQED-TV, "The Race to Save Pennsylvania's Bats"
David Highfield, Kym Gable and Ian Smith, KDKA-TV, "The Real Bionic Man"

Health/Science/Environment Article or Series, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Jasmine Goldband and Adam Smeltz, Pittsburgh Tribune-Review, "Journey for Recovery"

Finalists: Gerry Weiss, Erie Times-News, "Wounds of War"
Erich Schwartzel, Pittsburgh Post-Gazette, "Fouled waters"

History/Culture Article or Series, Magazines
Winner: Ervin Dyer, Pitt Magazine, "Still We Rise"

Finalist: Christine O'Toole, Pittsburgh Quarterly, "Pittsburgh's New Immigrants"

History/Culture Article or Series, Nondaily Newspapers
Winner: B. Rose Huber, Pitt Chronicle, "YRBFYR OTHN: Nicholas Rescher Resurrects History's First Sophisticated Wartime Coding Machine"

Finalist: Deborah Brehun, Ligonier Echo, "First Waitress Remembers Serro Diner's Heyday"

History/Culture Article or Series, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Park Burroughs, Observer-Reporter, "A Death in the Lyric" Series

Finalists: Frances Borsodi Zajac, The Herald-Standard, "Living History"
Brian Rittmeyer, Valley News Dispatch, "From Eyesore to Treasure Chest"

History/Culture Story, Television
Winner: Rick Sebak, Kevin Conrad and Matt Conrad, WQED-TV, "25 Things I Like About Pittsburgh"

Finalists: David Highfield, Ian Smith and Anne Linaberger, KDKA-TV, "The 'New' Gulf Tower"
Mike Clark and Kris Pursel, WTAE-TV, "Then and Now"

History/Culture, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Staff, Pittsburgh Post-Gazette, "Titanic 100th Anniversary" Special Section

Finalists: Betsy Hiel, Pittsburgh Tribune-Review, "Egyptian Antiquities Threatened"
Catherine Cloutier, Andy Colwell and Erie Times-News staff, Erie Times-News, "Arriving Home: The Refugee Experience in Erie"

Arts & Entertainment Feature, Magazines
Winner: Sandra Levis, Pittsburgh Quarterly, "Reading Room"

Finalists: Marianne Davis, Pittsburgh Quarterly, "The Arts Equation"
Melanie Linn Gutowski, Pittsburgh Quarterly, "Steel City Spectacle"

Arts & Entertainment Article or Series or Criticism, Nondaily Newspapers
Winner: Robert Raczka, Pittsburgh City Paper, Art Reviews

Finalist: Stacey Federoff, The Times-Sun, "Pittsburgh Area Buzzes After Sisters Appear on National TV"

Arts & Entertainment Story, Radio
Winner: Jim Cunningham and Bryan Sejvar, WQED-FM, "Pittsburgh Symphony Radio"

Finalists: Jim Cunningham and Stephen Baum, WQED-FM, "Pittsburgh Symphony Tour Report -- Cologne, Germany"
Brian Siewiorek, WYEP-FM, "American Originals: The Beach Boys"
Dan Weinberg, KQV, "Dan Weinberg -- On Stage"

Arts & Entertainment Article or Series or Criticism, Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Rex Rutkoski, Valley News Dispatch, "Nashville Dreams"

Arts & Entertainment, online
Winner: Carly Noel and Rob Johnston, WPXI.com, "See & Be Seen"

Finalist: Andrew McGill, Pittsburgh Post-Gazette, "Immaculate Reception"

Arts & Entertainment Story, Television
Winner: David Highfield, Ian Smith and Anne Linaberger, KDKA-TV, "Hollywood Pittsburgh"

Finalists: Rebecca Jean Born and Frank Caloiero, WQED-TV, "Duquesne University Tamburitzans"
Pierina Morelli, WQED-TV, "What Makes Rick Tick?"

Arts & Entertainment Article or Series or Criticism, Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Mark Roth, Pittsburgh Post-Gazette, "Music Fades Slowly"

Finalists: Scott Mervis, Pittsburgh Post-Gazette, "How Great Is Eddie Van Halen?"
Barbara Vancheri, Pittsburgh Post-Gazette, "Out From the Shadows"
Scott Mervis, Pittsburgh Post-Gazette, "Velvet Underground vs. Warhol"
Lindsay Poisson, Erie Times-News, "Ready to Watch, You Are ..."

Food Feature, Magazines
Winner: Kate Chynoweth and Julie Talerico, Pittsburgh Magazine, "Creme de la Creme"

Finalists: Valentina and Julie Talerico, Pittsburgh Magazine, "Best Restaurants 2012"
Joseph Sabino Mistick, Pittsburgh Quarterly, "Neighborhood Joints"

Food Feature, Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Mary Ann Thomas, Valley News Dispatch, "Reason to Squawk"

Food Feature, Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Gretchen McKay, Pittsburgh Post-Gazette, "Not Grate: To Cook Meat Directly on the Coals Is to 'Clinch' ... and It's a Cinch"

Finalists: Gretchen McKay, Pittsburgh Post-Gazette, "When It's Cold, We Make Sausage"
Bob Batz, Pittsburgh Post-Gazette, "Is 'In Vitro Meat' Moving Closer to the Menu?"

Sports Feature, Magazines
Winner: Sean Conboy and Julie Talerico, Pittsburgh Magazine, "Death by 1000 Cuts"

Finalists: Nicole Barley, Duane Rieder and MacKenzie Hoops, Whirl, "Clint Hurdle: The Power of Positive Thinking"
Charlie Stewart and Jennifer Bails, SHADY AVE, "Champions Tee off in Fox Chapel"

Sports Reporting, Radio
Winner: Jeff Hathhorn, KDKA Radio, "KDKA Afternoon Sports"

Sports Photography
Winner: Lake Fong, Pittsburgh Post-Gazette, "A Cloud of Color"

Finalists: Andy Colwell, Erie Times-News, "Frustrating Finish"
Christopher Horner, Pittsburgh Tribune-Review, "Creamed and Soaked"

Sports Article or Series, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Cory Giger, Altoona Mirror, "Son Rises at St. Francis"

Finalists: Joe Tuscano, Observer-Reporter, "Harnessing History"
Jeremy Sellew, Valley Independent, "Scout Team Duty Inspired Lynn"

Sports Reporting, Online
Winner: Seth Rorabaugh, Pittsburgh Post-Gazette, "Empty Netters"

Finalist: Marino Parascenzo, Pittsburgh Quarterly, "The Seniors Come to Pittsburgh"

Sports Reporting, Television
Winner: Bob Pompeani and Anne Linaberger, KDKA-TV, "KDKA Exclusive: Off-Season Questions"

Finalists: Channel 11 Special Projects Unit, Channel 11 Sports Staff and Deb Gaita, WPXI-TV, "Pittsburgh Goes for the Gold"
Mike Lee, Paul Ruggieri and Luke Furedy, WQED-TV, "Dave Palone: The Drive to Wins"

Sports Article or Series, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Carl Prine and Rob Rossi, Pittsburgh Tribune-Review, "Competing for Tax Dollars"

Finalists: Ralph N. Paulk, Pittsburgh Tribune-Review, "Round and Round"
Brady McCollough, Pittsburgh Post-Gazette, "Open Water Danger: Fran Crippen's Death Alerts Teammates, Family"

Editorial/Commentary, Radio
Winner: Ken Chiacchia, The Allegheny Front, Commentaries of Ken Chiacchia

Finalist: Michael Young, Barbara Boylan and Kelly Pidgeon, KDKA Radio, "Property Tax Appeals"

Editorials, Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Mitchel Olszak, New Castle News

Finalists: Brad Hundt, Observer-Reporter
Jon Stevens, Observer-Reporter

Editorials, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Dan Simpson, Pittsburgh Post-Gazette

Finalists: Tom Waseleski, Pittsburgh Post-Gazette
Susan Mannella, Pittsburgh Post-Gazette

Columns, Magazines
Winner: Susan Fleming Morgans, M.A. Jackson and Laura Pace Lilley, Mt. Lebanon Magazine, "Backwords"

Finalists: Allison Hydzik and Jennifer Bails, SHADY AVE, "Kidding Around"
Douglas Heuck, Pittsburgh Quarterly, "From the Publisher"

Columns, Nondaily Newspapers
Winner: Chris Potter, Pittsburgh City Paper, "Potter's Field"

Columns, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Neil Rudel, Altoona Mirror

Finalists: J. Miles Layton, The Herald-Standard
Jeremy Sellew, Valley Independent

Columns, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Nafari Vanaski, Pittsburgh Tribune-Review

Finalists: Tony Norman, Pittsburgh Post-Gazette
Gene Collier, Pittsburgh Post-Gazette

Continuing Blog, Online
Winner: Seth Rorabaugh, Pittsburgh Post-Gazette, "Empty Netters"

Finalists: Tim McNulty and Jim O'Toole, Pittsburgh Post-Gazette, "Early Returns"
Virginia Montanez, Sean Conboy and Julie Talerico, Pittsburgh Magazine, "PittGirl"

Enterprise/Investigative Article or Series, Nondaily Newspapers
Winner: Matt Stroud, Pittsburgh City Paper, "Shaken Faith"

Finalists: Kris Mamula, Pittsburgh Business Times, "Fighting Diabetes in Fayette"
Chris Potter, Pittsburgh City Paper, "Want to Privatize Schools? You Might Want to Buy up an Election Cycle or Two First"

Enterprise/Investigative Story, Radio
Winner: Deanna Garcia, WESA-FM, "Human Trafficking"

Finalists: Larkin Page-Jacobs, WESA-FM, "Rural Domestic Violence"
Reid R. Frazier, The Allegheny Front, "When 'No' is Not an Option: Marcellus Boom Brings Problems to the Surface for Landowners"

Enterprise/Investigative Article or Series, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Staff, Centre Daily Times, "The Jerry Sandusky Trial" series

Finalists: Scott Beveridge and Andy McNeil, Observer-Reporter, "California University Finances under Investigation" et al.
J. Miles Layton, The Herald-Standard, "Broken Fences: Impact of Marcellus Shale Drilling Being Felt in Area"

Enterprise/Investigative Story, Television
Winner: Marty Griffin, Martin Rodgers and Anne Linaberger, KDKA-TV, "Sandusky's First Victim"

Finalists: Andy Sheehan and Anne Linaberger, KDKA-TV, "Cyber Money: Following the Trail"
Deb Gaita, Rick Earle and Tim Holoman, WPXI-TV, "Is This Why We're Broke?"

Enterprise/Investigative Article or Series, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Lou Kilzer, Andrew Conte and Jim Wilhelm, Pittsburgh Tribune-Review, "$hadow Economy"

Finalists: Bill Schackner, Pittsburgh Post-Gazette, "CalU Fundraising for Center Ineffective" et al.
Sean Hamill and Jonathan Silver, Pittsburgh Post-Gazette, "Sky's the Limit/UPMC: Forging a Giant Footprint" et al.

Spot/Breaking News, Nondaily Newspapers
Winner: Malia Spencer, Anya Litvak and Tim Schooley, Pittsburgh Business Times, "Royal Dutch Shell Considering Aliquippa Site for Cracker"

Finalists: Lee Chottiner, Jewish Chronicle, "Rabbi Sues State, Says Department Selectively Enforced Funeral Director Laws" et al.
Toby Tabachnick, Jewish Chronicle, "PCUSA to Take Controversial Vote at Pittsburgh G.A." et al.

Spot/Breaking News, Radio
Winner: Deanna Garcia, WESA-FM, "Miles Verdict"

Finalists: KDKA Staff, KDKA Radio, "Gateway Hostage Situation"
Kevin Gavin, WESA-FM, "Specter Obit"

Spot News, Photography
Winner: Eric Felack, Valley News Dispatch, "Dad Saves Son"

Finalists: Eric Felack, Valley News Dispatch, "Ninth Street Inferno"
Justin Merriman, Pittsburgh Tribune-Review, "North Side Crash"

Spot/Breaking News, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation Under 45,000)
Winner: Brian Rittmeyer, Valley News Dispatch, "Plaza Burns"

Finalists: Scott Beveridge and Karen Mansfield, Observer-Reporter, "W&J Student Killed in City" and "Butler man's Life Memorialized by Friends, Family"
Staff, Centre Daily Times, "Joe Paterno Statue Gone"

Spot/Breaking News, online
Winner: Staff, WPXI-TV, "Gateway Center Hostage Situation"

Finalists: Staff, Centre Daily Times, "NCAA Slams Penn State"
John Paul, BeaverCountian.com, "Fireman Injured Battling House Fire in Freedom"

Spot/Breaking News, Television
Winner: Staff, WTAE-TV, "Gateway Hostage Situation"

Finalists: Channel 11 News Staff, WPXI-TV, "Magee Baby Abduction"
Staff, KDKA-TV, "Caught on Video: Drug Bust & Police Chase"

Spot/Breaking News, Daily Newspapers and Wire Services (Circulation 45,000 and Over)
Winner: Staff, Pittsburgh Post-Gazette, "Hospital Shootings Shock Oakland" et al.

Finalists: Staff, Pittsburgh Post-Gazette, "The Freeh Report: The Independent Investigation Into the Jerry Sandusky Case" et al.
Staff, Pittsburgh Post-Gazette, "Mystery Lingers After Standoff" et al.

News Videography
Winner: Scott Danka, KDKA-TV, "Squirrel Hill Bank Robbery"

Finalist: Tim Holoman, WPXI-TV, "Tim Holoman Composite 2012"

Best Newscast, Radio
Winner: KDKA Staff, KDKA Radio, "Gateway Hostage Situation"

Finalist: PJ Maloney, Bob Bartolomeo and Staff, KQV, "Newscast of 12/11/12"

Feature Videography
Winner: Christopher Kunicki, KDKA-TV, "On the Road: Hurricane Sandy"

Finalists: Pierina Morelli, WQED-TV, "What Makes Rick Tick?"
Ian Smith, Dave Colabine and Mike Regan, KDKA-TV, "Kitchen Fires"

Videography, Online
Winner: Andrew Rush and Michael Henninger, Pittsburgh Post-Gazette, "Swimming With Sharks"

Finalists: Rob Johnston, WPXI.com, "Take a Ride on Kennywood's Newest Thriller With See & Be Seen"
Nate Guidry and Andrew Rush, Pittsburgh Post-Gazette, "Western Psych Shootings"

Sports Videography
Winner: Michael Challik, KDKA-TV, Steeler Monday

Finalist: Tim Holoman, WPXI-TV, "Pittsburgh Goes for the Gold"

Best Newscast, Television
Winner: Staff, WTAE-TV, "WTAE 6 p.m.: Superstorm Sandy"

Finalists: Corey Martin and Anne Linaberger, KDKA-TV, "Team Coverage: Hospital Baby Abduction"
Channel 11 News Staff, WPXI-TV, Channel 11 News at 5: "Western Psych Shooting"

The following Quill Award winners also received best-of-show awards:

Ed Romano Memorial Award: Photography
Lake Fong, Pittsburgh Post-Gazette, "A Cloud of Color"

Ed Romano Memorial Award: Videography
Christopher Kunicki, KDKA-TV, "On the Road: Hurricane Sandy"

Ed King Memorial Award: Radio
Reid R. Frazier, Kathy Knauer and Ann Murray, The Allegheny Front, "Gas Planet: The Impact of the Natural Gas Boom on Climate Change"

Ed King Memorial Award: Television
Marty Griffin, Martin Rodgers and Anne Linaberger, KDKA-TV, "Sandusky's First Victim"

Ray Sprigle Memorial Award: Magazines
Seamus McGraw, Pittsburgh Quarterly, "The Marcellus Shale"

Ray Sprigle Memorial Award: Nondaily Newspapers
Matt Stroud, Pittsburgh City Paper, "Shaken Faith"

Ray Sprigle Memorial Award: Daily Newspapers and Wire Services, Circulation Under 45,000
Staff, Centre Daily Times, "The Jerry Sandusky Trial" series

Ray Sprigle Memorial Award: Daily Newspapers and Wire Services, Circulation 45,000 and Over
Lou Kilzer, Andrew Conte and Jim Wilhelm, Pittsburgh Tribune-Review, "$hadow Economy"

Also during the awards presentation, The Press Club recognized Rick Sebak, WQED producer, writer and narrator, with the President's Award, for his career achievements in the field of journalism.

Dr. Nancy C. Jones, retired journalism educator, was honored with this year's Service to Journalism Award for contributions to the field of journalism.

Jessica Tully, a junior at Penn State University, received the 2013 Bob Fryer Memorial Scholarship for Outstanding Young Journalist.

The premier sponsors of the 2013 Golden Quill Awards ceremony are Range Resources and Trib Total Media. Lead sponsors are Frank, Gale, Bails, Murcko & Pocrass, P.C.; PR Newswire; and Strassburger McKenna Gutnick & Gefsky.

For more information about the Press Club, go to www.westernpapressclub.org.

PR Newswire is the official wire of The Press Club of Western Pennsylvania.

CONTACT: The Press Club of Western Pennsylvania, +412-281-7778

SOURCE The Press Club of Western Pennsylvania



RELATED LINKS
www.westernpapressclub.org

More by this Source


Custom Packages

Browse our custom packages or build your own to meet your unique communications needs.

Start today.

 

PR Newswire Membership

Fill out a PR Newswire membership form or contact us at (888) 776-0942.

Learn about PR Newswire services

Request more information about PR Newswire products and services or call us at (888) 776-0942.